Home     Alphabetical list     Country list     Results archive     WoO Ranking     WOC History  
Search athletes:

Overview: WOC historic results sorted by country
ARG AUS AUT AZE BAR BEL BLR BRA BUL CAN CHI
CHN COL CRO CYP CZE DEN ECU EGY ESP EST FIN
FRA GBR GER HKG HUN IRL ISR ITA JPN KAZ KOR
LAT LIE LTU MDA MKD MNE NED NOR NZL POL POL
POR PRK ROU RSA RUS SCG SLO SRB SUI SVK SWE
TPE TUR UKR URU URY USA

WOC statistics: ISR

Year Long Middle Sprint Relay MixedRelay Location
Best Men 21. Pavel Gvozdev (2007)
25. Pavel Gvozdev (2008)
27. Pavel Gvozdev (2011)
25. Alexey Marchenko (2006)
25. Gilad Harnik (2006)
25. Pavel Gvozdev (2006)
  
Best Women 55. Andra Kozer (1987)
64. Keren Ziv (2014)
44. Idit Gershoni (2001)
   
2016Men
61. Nitsan Yasur
Men
64. Guy Sabo
   Stromstad, Sweden
2015Women
65. Keren Ziv
Men
60. Guy Sabo
Women
65. Keren Ziv
   Inverness, Scotland
2014Men
DSQ. Guy Sabo
Women
DSQ. Keren Ziv
Men
59. Guy Sabo
Women
64. Keren Ziv
   Veneto/Trentino, Italy
2013Men
44. Pavel Gvozdev
Men
42. Pavel Gvozdev
 Men
28. Alexey Marchenko
28. Guy Sabo
28. Pavel Gvozdev
 Vuokatti, Finland
2012     Lausanne, Switzerland
2011  Men
27. Pavel Gvozdev
  Savoie, France
2010     Trondheim, Norway
2009   Men
30. Pavel Gvozdev
30. Alexey Marchenko
30. Zef Segal
 Miskolc, Hungary
2008Men
42. Pavel Gvozdev
Men
25. Pavel Gvozdev
   Olomouc, Czech Republic
2007Men
21. Pavel Gvozdev
 Men
41. Pavel Gvozdev
Men
33. Pavel Gvozdev
33. Tamir Alon
33. Roni Harish
 Kiev, Ukraine
2006   Men
25. Pavel Gvozdev
25. Gilad Harnik
25. Alexey Marchenko
 Aarhus, Denmark
2005     Aichi, Japan
2004   Men
32. Alexey Marchenko
32. Daniel Griff
32. Tamir Alon
 Västerås, Sweden
2003  Men
41. Daniel Griff
Men
30. Alexey Marchenko
30. Daniel Griff
30. Tamir Alon
 Rapperswil/Jona, Switzerland
2001  Men
46. Daniel Griff
Women
44. Idit Gershoni
Men
27. Daniel Griff
27. Matan Naftali
27. Ronen Shurer
27. Sergey Cherniavksy
 Tampere, Finland
1999   Men
29. Daniel Griff
29. Daniel Gutman
29. Matan Naftali
29. Noam Ravid
 Inverness, Great Britain
1997     Grimstad, Norway
1995     Detmold, Germany
1993Men
84. Raviv Krohenfied
    West Point, USA
1991Men
66. Raviv Krohenfied
67. Amit Weiner
    Marianske Lazne, Czechoslovakia
1989Men
57. Amit Weiner
    Skövde, Sweden
1987Men
56. Shimon Shomrony
Women
55. Andra Kozer
    Gerardmer, France
1985     Bendigo, Australia
1983     Zalaegerszeg, Hungary
1981     Thun, Switzerland
1979     Tampere, Finland
1978     Kongsberg, Norway
1976     Aviemore, Great Britain
1974     Viborg, Denmark
1972     Jicin, Czechoslovakia
1970     Friedrichroda, DDR
1968     Linköping, Sweden
1966     Fiskars, Finland
Overall Men 21. Pavel Gvozdev (2007)
42. Pavel Gvozdev (2008)
44. Pavel Gvozdev (2013)
56. Shimon Shomrony (1987)
57. Amit Weiner (1989)
61. Nitsan Yasur (2016)
66. Raviv Krohenfied (1991)
67. Amit Weiner (1991)
84. Raviv Krohenfied (1993)
DSQ. Guy Sabo (2014)
25. Pavel Gvozdev (2008)
42. Pavel Gvozdev (2013)
59. Guy Sabo (2014)
60. Guy Sabo (2015)
64. Guy Sabo (2016)
27. Pavel Gvozdev (2011)
41. Daniel Griff (2003)
41. Pavel Gvozdev (2007)
46. Daniel Griff (2001)
25. Alexey Marchenko (2006)
25. Gilad Harnik (2006)
25. Pavel Gvozdev (2006)
27. Daniel Griff (2001)
27. Matan Naftali (2001)
27. Ronen Shurer (2001)
27. Sergey Cherniavksy (2001)
28. Alexey Marchenko (2013)
28. Guy Sabo (2013)
28. Pavel Gvozdev (2013)
29. Daniel Griff (1999)
29. Daniel Gutman (1999)
29. Matan Naftali (1999)
29. Noam Ravid (1999)
30. Alexey Marchenko (2003)
30. Alexey Marchenko (2009)
30. Daniel Griff (2003)
30. Pavel Gvozdev (2009)
30. Tamir Alon (2003)
30. Zef Segal (2009)
32. Alexey Marchenko (2004)
32. Daniel Griff (2004)
32. Tamir Alon (2004)
33. Pavel Gvozdev (2007)
33. Roni Harish (2007)
33. Tamir Alon (2007)
 
Overall Women 55. Andra Kozer (1987)
65. Keren Ziv (2015)
DSQ. Keren Ziv (2014)
64. Keren Ziv (2014)
65. Keren Ziv (2015)
44. Idit Gershoni (2001)